Етапи організації всеукраїнського референдуму

опубліковано: 27 вересня 2021 оновлено: 31 серпня 2023

      26 січня 2021 року був ухвалений Закон України «Про всеукраїнський референдум» (набрав чинності 11 квітня 2021 року), що визначає правові засади здійснення народного волевиявлення через всеукраїнський референдум, його організацію та порядок проведення.

Хто призначає референдум?

      Президент України призначає референдум, що стосується змін до розділів І, ІІІ, XIII Конституції України, а Верховна Рада – питання зміни території. Референдум щодо інших питань проводиться за народною ініціативою та проголошується Президентом на вимогу не менше 3 мільйонів громадян за умови, що підписи щодо призначення референдуму зібрано не менш як у двох третинах областей і не менш як по 100 тисяч підписів у кожній області.
      Організація референдуму за народною ініціативою – це складний процес, який включає додаткові етапи, зокрема, повідомлення про збори, збори громадян, реєстрацію ініціативної групи, збір підписів, перевірку підписів та безпосередньо оголошення референдуму.

Як виступити з ініціативою винесення питання на всеукраїнський референдум?

      Необхідно організувати збори громадян України, у яких візьме участь не менш як 300 виборців. Організатори зборів повинні за 5 днів проінформувати про їх проведення Центральну виборчу комісію (далі – ЦВК, Комісія), яка має делегувати на захід свого представника.
      Заборонено проводити збори в органах державної влади, органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування, Збройних Силах України та інших утворених відповідно до закону військових формуваннях, органах правопорядку, дитячих закладах, закладах освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, житлово-комунальних підприємствах та установах.
      На зборах формулюється питання, що буде винесене на референдум, затверджується обґрунтування позиції щодо питання всеукраїнського референдуму та текст законопроєкту (якщо референдум стосуватиметься втрати чинності законом України або його частини). Після зборів змінити їх чи відредагувати неможливо. У разі, якщо більшість зареєстрованих учасників зборів підтримали питання, формується персональний склад ініціативної групи (не менше 60 виборців з числа учасників зборів), та обирається її уповноважений представник. Кожен член ініціативної групи повинен надати письмову згоду про свою участь.

Як зареєструвати ініціативну групу?

      Ініціативна група, обрана на зборах, має бути зареєстрована Центральною виборчою комісією. Уповноважений представник впродовж 10 днів після проведення зборів подає до Комісії пакет документів, передбачений законом.
      Комісія протягом 10 днів здійснює аналіз документів та дотримання закону під час утворення ініціативної групи та у разі порушень може відмовити в реєстрації.
     Якщо Комісія виявить ознаки неконституційності питання, що планують винести на референдум, Комісія приймає постанову про призупинення процедури реєстрації та звертається до Президента, який має 40 днів для направлення звернення до Конституційного Суду. Якщо Президент не подасть звернення або не буде відкрито конституційне провадження, Комісія відновлює процес реєстрації ініціативної групи і впродовж 5 днів має прийняти відповідну постанову.
      Комісія також відмовить в реєстрації, якщо притання за змістом чи по суті збігаються із питанням, щодо якого ініціативна група вже зареєстрована та збирає підписи.
      У разі якщо дотримано всіх вимог Закону, ЦВК приймає постанову про реєстрацію ініціативної групи, видає їй відповідне свідоцтво, а її членам – посвідчення.

Хто може фінансувати діяльність ініціативної групи?

      Фінансування заходів зі збору підписів та агітації щодо ініціативи здійснюється за рахунок фонду, який створюється ініціативною групою. Кошти фонду формуються за рахунок добровільних внесків або коштів членів ініціативної групи.
      Такі видатки забороняється здійснювати органам державної влади, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування, а також підприємствам, установам, організаціям, що перебувають у державній та комунальній власності.

Як відбувається збір підписів за проведення референдуму?

      Після реєстрації ініціативної групи розпочинається збір підписів виборців на підтримку. Зібрати потрібно не менш як 3 мільйонів підписів громадян України, які мають право голосу. Виборець має право поставити лише один підпис на підтримку однієї ініціативи проведення референдуму. Також підписи щодо призначення всеукраїнського референдуму за народною ініціативою мають бути зібрані не менш як у 2/3 областей України і не менш як по 100 тисяч підписів у кожній області. Збір має відбуватися не більше 90 днів.
      Членам ініціативної групи забороняється збирати підписи в органах державної влади, органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування, Збройних Силах України та інших утворених відповідно до закону військових формуваннях, органах правопорядку, дитячих закладах, закладах освіти, закладах охорони здоров’я, соціального захисту, житлово-комунальних підприємствах та установах.

Як відбувається перевірка підписів?

      Передача підписів та іншої документації до Комісії має відбутися не пізніше 18:00 останнього дня збору підписів.
      Комісія перевіряє підписи протягом 14 днів і якщо підписів достатньо приймає відповідну постанову та не пізніше наступного дня передає Президентові для подальшого проголошення всеукраїнського референдуму. Якщо ж кількість підписів недостатня, Комісія приймає відповідне рішення про припинення ініціативи референдуму.

Як проголошується референдум за народною ініціативою?

      Президент України видає указ про проголошення всеукраїнського референдуму за народною ініціативою – не пізніше ніж на 15-й день після отримання рішення Комісії. Президент також визначає дату проведення цього референдуму – остання неділя 60-денного строку з дня видання указу.
      Початок процесу всеукраїнського референдуму – з наступного дня після публікації указу Президента.