ДОМЕДИЧНА ДОПОМОГА ПРИ ТЕРМІЧНИХ ОПІКАХ

опубліковано: 27 грудня 2024 оновлено: 27 грудня 2024

Основні правила надання домедичної допомоги при термічних опіках. Чому це важливо саме зараз? Тому що з початком холодів збільшується потреба у нагріванні води відкритим способом (для прання та купання) та ввімкненні потенційно небезпечних електроприладів. І все це несе загрозу здоров’ю людей, особливо дітей, які залишаються без нагляду. Це в першу чергу стосується сільської місцевості, де побутові умови несуть більше ризиків, ніж у міських квартирах, а доступ до медичної допомоги, а також до знань з першої домедичної допомоги є обмеженим.

Ворожа артилерія б’є по українських містах і селах, несучи смерть і поранення мирним громадянам. Супутником артобстрілів, на жаль, є і пожежі.

Існує декілька простих правил домедичної допомоги при термічних опіках, знання яких допоможе вчасно надати адекватну допомогу собі чи своїм близьким.

Опіки можуть бути 4-х ступенів, в залежності від обсягу та глибини отриманих ушкоджень:

I ступінь – пошкоджується тільки верхній шар шкірних покровів. Опік супроводжується почервонінням, набряком, відчуттям печії. Може бути локальне підвищення температури тіла, помірний біль.

II ступінь – руйнуються глибші шари епідермісу. Опік супроводжується появою пухирів, наповнених рідиною.

III ступінь – шкірні покрови пошкоджуються глибоко. Іноді страждає підшкірна клітковина. Опік супроводжується некрозом тканин, тому шкіра може мати темний і навіть чорний колір. При опіках може мати сухий струп.

IV ступінь – шкіра обвуглюється, страждають м'язи і навіть кістки. Характерний нестерпний біль. Рана покривається темно-сірим струпом.

ЩО РОБИТИ ПРИ ТЕРМІЧНИХ ОПІКАХ?

Негайно зупинити контакт з джерелом опіку, тобто зніміть гарячий чи обгорілий одяг. Приберіть прикраси, тісні речі, що знаходяться поблизу ділянки опіку.

Підставити місце опіку під проточну прохолодну воду. Тримати так упродовж 15-20 хв. Охолодження є ефективним, якщо триває протягом перших 3 год. після ураження. Ділянки, які не постраждали, потрібно залишати сухими і теплими. Не треба охолоджувати, якщо температура тіла впала до 35º С.

Прикрити опік стерильною пов’язкою.

Випити постраждалому води, щоб зменшити інтоксикацію та уникнути зневоднення.

За потреби випити знеболювальне.

Отпимальна поза для людини з опіком обличчя або очей – сидяча. Це допоможе зменшити набряк. Крім того, опіки обличчя, особливо ті, що відбулися у закритих приміщеннях, можуть поєднуватись з ураженням дихальних шляхів.

Звертаємо увагу, що постраждалі з великою площею опіків особливо схильні до перехолодження. У такому випадку необхідно запобігти втраті тепла організмом, зігріти постраждалого, накрити ковдрою, теплим одягом тощо.

КОЛИ ВИКЛИКАТИ ШВИДКУ?

Є кілька ознак, що свідчать про серйозність опіку та необхідність звернення за медичною допомогою:

Опік більший за розмір долоні.

Опік знаходиться на обличчі або в області статевих органів і має пухирі.

Опік невеликий, проте глибокий.

Опік супроводжується обвугленням шкіри.

Є ознаки інфікування: неприємний запах, виділення тощо.

УВАГА! Слід бути особливо уважним у випадку, якщо опік отримала дитина. Оцінювати його площу потрібно за розміром дитячої долоні!

ЧОГО РОБИТИ НЕ МОЖНА?

Отже, 5 помилок, які в жодному разі не можна припускати при термічних опіках:

Прикладати до опіку лід – це категорично заборонено– це додатковий травмуючий фактор.

Обробляти опік підручними засобами: олією, сметаною, будь-якими кремами тощо. Вони утворюють на поверхні шкіри плівку і перешкоджають доступу кисню, через що локально підвищується температура, і ураження розповсюджується вглиб тканин. Також під забороною спиртові засоби – вони лише посилять больовий синдром, опік може посилитися.

Використовувати будь-які мазі (гелі) до приїзду бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги.

Змочувати опік сечею – це може призвести до зараження.

Проколювати пухирі – це ще один шлях для інфікування та додаткового травмування тканин. Якщо пухирі розірвались, накладіть чисту, стерильну пов’язку.

Звертаємо увагу, що рівень інтенсивності болю не завжди пов'язаний із тим, наскільки сильний опік. Іноді дуже серйозний опік може бути відносно безболісним.

             Пам’ятайте, що ваша особиста безпека залежить насамперед від вас самих!